meble skandynawskiemeble-w-stylu-skandynawskimArray ( [0] => 20 )

Meble w stylu skandynawskim ()

Styl skandynawski króluje we wnętrzach na całym świecie od wielu lat. Za co pokochali go domownicy z rozmaitych zakątków świata? Za funkcjonalność, komfort i estetykę. Nordycki styl przywrócił także minimalizm i rozświetlił wnętrza.

meble skandynawskie

zdj. Pinterest.com

Wnętrza z północy

Wnetrza w stylu skandynawskim to otwarte, często jasne przestrzenie, które nie są zagracone zbędnymi przedmiotami. Dzięki temu zyskuje się miejsce, a to co piękne, ma być też funkcjonalne – to właśnie zasada równowagi, którą kierują się Skandynawie. Dlatego od zawsze przywiązywali wagę do jakości przedmiotów, które ich otaczają. Przedmioty codziennego użytku oraz meble są ozdobą samą w sobie, dzięki czemu bibeloty dekoracyjne stają się zbędne. Wyjątek jednak stanowią rośliny doniczkowe, które pełnią funkcję stricte estetyczną, albowiem Skandynawowie uwielbiają otaczać się naturą.

Meble jako formy użytkowe

Jeżeli chodzi o meble, to panuje tu pewien miszmasz. W tej kwestii, styl skandynawski można określić jako eklektyczny. Pomimo takiego zróżnicowania, we wnętrzach panuje harmonia. Skandynawowie łaczą nowe ze starym, bardzo popularne jest również odnawianie starych mebli – często malowane są kryjącymy farbami bądź bejcą, bo wydobyć charakter stylowego naturalnego drewna. Znajdziemy także pojedyncze meble w klimacie kolonialnym. Popularne są też bardzo proste klasyczne formy, które traktowane są jako bazy, bo pasują do wszystkiego.

W ofercie Łukan Meble znajdują się krzesła idealnie wpisujące się w trend nieskomplikowanych skandynawskich form.

krzesełko białe z uchwytem

krzesło z krzyżakowym oparciem

Proste drewniane skandynawskie krzesło

krzesło drewniane

krzesło drewniane

Rola światła

W krajach północnej europy klimat jest surowszy a jesienią i zimą słońce zachodzi bardzo szybko, więc mieszkańcy narzekają na niedobór naturalnego światła. To właśnie dlatego architektura skandynawska stawia na duże okna i otwarte przestrzenie, a wewnątrz dominują jasne barwy – chodzi o to, by zoptymalizować panujące warunki świetlne. Istotną rolę odgrywa również oświetlenie – jest miękkie i nie drażniące oczu, mile widziane są świece i blask kominka, który dodatkowo ociepla wnętrze i nadaje mu przytulności

Proste nie znaczy bez wyrazu

Wnetrza pomimo, że nieprzeładowane, sprawiają wrażenie ciepłych i przyjaznych, ponieważ Skandynawowie do perfekcji opanowali równowagę pomiędzy minimalizmem a budowaniem klimatu. Mają swoje triki, dzięki którym przestrzeń od razu nabiera przytulności. Naturalne surowce takie jak drewno, wełna, wiklina, kamień często goszczą w skandynawskich domach. Jako dodatki spotykamy naturalne dywany, poduszki, rośliny, świece oraz zdjęcia. Całość wygląda naprawdę zachęcająco, na tyle, że chciałoby się w takim wnętrzu zamieszkać.